napisx
Znajdź laboratorium wykonujące BADANIE AUTOPRZECIWCIAŁ
Znajdź laboratorium
Reumatologia


Dermatologia

GastroenterologiaEndokrynologia
Nefrologia
NiepłodnośćHepatologiaCzy wiesz, że….toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) należy do układowych chorób tkanki łącznej, czyli tzw. kolagenoz. Do rozwoju SLE dochodzi na skutek nieprawidłowego działania układu immunologicznego i błędnego rozpoznania własnych komórek organizmu jako obcych. Na skutek rozwoju reakcji autoimmunizacyjnej dochodzi m.in. do wytworzenia autoprzeciwciał, które działają destrukcyjnie na tkanki czy narządy, a następnie zaburzają ich funkcjonowanie. W wielu przypadkach zmiany zapalne są rozsiane po organizmie i dotyczą m.in. nerek, serca, płuc oraz mózgu.

Czy wiesz, że…toczeń

Szacuje się, że 5 mln ludzi na świecie cierpi na SLE, ale dokładna liczba chorych nie jest znana. Niepodważalnym faktem jest, że kobiety w wieku 15–45 lat cierpią na to schorzenie znacznie częściej i stanowią około 90% wszystkich chorych. Pomimo wysokiej częstości występowania SLE świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest ekstremalnie niska.

 5 najważniejszych faktów o toczniu

  1. Wysypka na twarzy w kształcie motyla jest jednym z najczęstszych objawów SLE.
  2. Choroba występuje 6–10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
  3. SLE nie wpływa na płodność kobiet, ale sugeruje się, żeby kobiety decydowały się na zajście w ciążę w okresie remisji choroby. 
  4. Objawy neuropsychiatryczne są obserwowane u około 50% pacjentów.
  5. SLE prowadzi do uszkodzenia kluczowych narządów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl