X
Znajdź laboratorium wykonujące BADANIE AUTOPRZECIWCIAŁ
Znajdź laboratorium
Reumatologia


Dermatologia

GastroenterologiaEndokrynologia
Nefrologia
NiepłodnośćHepatologiaDepresja versus toczeń!

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) to choroba autoimmunologiczna, wywołana obecnością autoprzeciwciał, które są skierowane przeciwko wielu antygenom organizmu. Choroba może objąć swoim zasięgiem prawie każdy narząd. Najczęściej dotyka ona kobiety w wieku reprodukcyjnym. Do tej pory poznano niewiele czynników mogących przyczynić się do wystąpienia tego schorzenia.

Gdy spada nastrój, rośnie ryzyko!

Jak donosi Managed Healthcare Executive, naukowcy z Harvardu przeprowadzili ciekawe badania, oceniające wpływ wielu czynników (depresji, BMI, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, palenia papierosów, diety oraz spożycia alkoholu) na rozwój tocznia rumieniowatego układowego u kobiet. Prześledzili oni historię 194 483 kobiet (w tym 145, które zachorowały na SLE). Zauważyli, że u kobiet chorych na depresję toczeń rozwija się dwukrotnie częściej niż u zdrowych. Aby wykluczyć wpływ niezdiagnozowanego SLE na rozwój depresji badacze uwzględnili minimum 4-letni odstęp pomiędzy rozpoznaniem obu schorzeń. Rozciągnięta w czasie analiza stanu zdrowia kobiet wyklucza błędną identyfikację depresji jako przyczyny, a nie skutku SLE (wspomniane choroby mogą przecież wystąpić w odwrotnej kolejności).

Prawdopodobną przyczyną zaobserwowanej korelacji jest fakt, że u chorych na depresję dochodzi do procesu zapalnego, który może przyczynić się do rozwoju schorzeń autoimmunizacyjnych. Zauważono także, że u pacjentek borykających się z chorobą autoimmunologiczną i depresją przebieg tego pierwszego schorzenia jest cięższy. Naukowcy z Harvardu mają nadzieję, że wyniki ich badań mogą w przyszłości pomóc we wcześniejszym diagnozowaniu tocznia w grupie kobiet cierpiących na depresję. Wierzą również, że zwiększenie świadomości tych pacjentek może doprowadzić do zmiany ich nawyków (np. przez poprawę diety i zwiększenie aktywności fizycznej), aby zminimalizować proces zapalny, a tym samym ryzyko rozwoju SLE.

 

Źródło:
  1. https://www.managedhealthcareexecutive.com/autoimmune-diseases/mental-health-condition-linked-autoimmune-disease

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl