napisx
Znajdź laboratorium wykonujące BADANIE AUTOPRZECIWCIAŁ
Znajdź laboratorium
Reumatologia










Dermatologia









Gastroenterologia







Endokrynologia




Nefrologia




Niepłodność



Hepatologia











































































































































































































jQuery(document).ready(finction(){})

Pemphigoid ciężarnych

Pemphigoid ciężarnych (Pemphigoid gestationis, PG)

Pemphigoid ciężarnych jest chorobą ujawniającą się podczas ciąży, może mieć również charakter paranowotworowy związany z rakiem trofoblastu lub zaśniadem groniastym. PG jest chorobą rzadką, częstość występowania szacuje się na: 1 na od 20 tys. do 50 tys. ciąż. Do klinicznego ujawnienia się choroby dochodzi zwykle w zaawansowanej ciąży (drugi lub trzeci trymestr), rzadziej krótko po porodzie. Podejrzewa się, że PG może być również uwarunkowana genetycznie i związana jest z HLA-DR3 (61-80%), HLA-DR4 (52%) lub z dwoma allelami (43-50%). W surowicy pacjentów z PG wykrywa się najczęściej przeciwciała anty-BP180, rzadziej anty-BP230.

Choroba najczęściej rozpoczyna się na brzuchu w okolicy pępka. Objawy z czasem mogą się uogólnić i występować na innych częściach ciała, oszczędzając twarz i błony śluzowe. U chorych obserwuje się polimorficzne osutki i bolesne pęcherze na dłoniach i stopach. Do spontanicznej remisji dochodzi najczęściej po porodzie, choroba może nawracać przy kolejnych ciążach.

Diagnostykę w kierunku pemphigoidu ciężarnych należy wziąć pod uwagę szczególnie u kobiet w ciąży z objawami dermatozy. W obrazie histopatologicznym obserwuje się rozwarstwienie podnaskórkowe podobnie jak w przypadku PG. Badanie immunofluorescencji bezpośredniej manifestuje się linijną fluorescencją błony podstawnej naskórka. Jest to związane ze złogami przeciwciał IgG oraz dopełniacza C3. Ostatnim etapem jest test immunofluorescencji pośredniej. Na przełyku małpy występuje fluorescencja błony podstawnej, na splicie skórnym małpy obserwuje się świecenie części epidermalnej. Potwierdzeniem jest test monospecyficzny ELISA lub IIFT (oczyszczony antygen) w kierunku przeciwciał anty-BP180 i BP230.

Autoprzeciwciała w przebiegu pemphigoidu ciężarnego:

Badania specjalistyczne – oznaczenie autoprzeciwciał
Autoprzeciwciała Rodzaj badania
Przeciwko antygenom błony podstawnej naskórka przesiewowe
Przeciwko desmosomom przesiewowe
anty-BP230 specjalistyczne
anty-BP180 specjalistyczne
anty-desmogleina 1 specjalistyczne
anty-desmogleina 3 specjalistyczne
anty-enwoplakina specjalistyczne
anty-kolagen VII specjalistyczne
split skórny specjalistyczne



Opracowanie: Patryk Matuszek i Magdalena Ratajczak

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl