napisx
Znajdź laboratorium wykonujące BADANIE AUTOPRZECIWCIAŁ
Znajdź laboratorium
Reumatologia


Dermatologia

GastroenterologiaEndokrynologia
Nefrologia
NiepłodnośćHepatologiajQuery(document).ready(finction(){})

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy)

Choroba Hashimoto jest chorobą zapalną tarczycy przebiegającą z obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG). Wyróżnia się dwie postacie kliniczne choroby: z wolem, dochodzi wówczas do powiększenia tarczycy oraz zanikową, kiedy na skutek zniszczenia, tarczyca staję się coraz mniejsza.

Choroba Hashimoto jest obecnie najczęściej występującym typem zapalenia tarczycy i najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Kluczową rolę w rozwoju choroby ogrywają zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. Zaskakujące jest to, że u > 90% pacjentów z obecnością przeciwciał anty-TPO i anty-TG obserwuje się również przeciwciała blokujące receptor TSH (ich udział w patogenezie jest jednak niejednoznaczny).

Objawy

Choroba może występować z wolem, prawidłową objętością tarczycy lub przyjąć postać zanikową. W pierwszym przypadku stwierdza się niebolesne powiększenie gruczołu tarczycy. Wszystkie postacie mogą przebiegać z niedoczynnością tarczycy jawną lub subkliniczną (utajoną).

Diagnostyka

Autoprzeciwciała w przebiegu choroby Hashimoto:

Badania specjalistyczne – oznaczenie autoprzeciwciał
Autoprzeciwciała Rodzaj badania
anty-TPO specjalistyczne
anty-TG specjalistyczne
anty-TSHr (TRAb) specjalistyczneOpracowanie: Patryk Matuszek i Magdalena Ratajczak

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl